Predsjednik je htio doći do rovova. Već je pola sata hodao u kacigi kroz blato, okružen generalima i stražarima, i inzistirao je da nastave. S druge strane nekih opuštenih dalekovoda grupa je mogla vidjeti početak ruskih položaja, na dohvat ruke snajperistima koji su dvije sedmice prije ubili tri ukrajinska vojnika. Ali Volodimir Zelenski je odbio stati.
“Naši dečki su tamo, zar ne?” glavni zapovjednik upitao je jednog od svojih generala, koji je savjetovao skupini da se vrati. “Čut će da sam prošao cijeli ovaj put, a nisam došao da ih vidim. Oni će biti uznemireni.” Zatim je Zelensky bacio pogled u mom smjeru, okrenuo se i nastavio hodati kroz grmlje.
Gesta me natjerala da se zapitam: Je li ovo bila gluma? Već smo se sreli na intervjuima, prvi put iza pozornice u komičnoj emisiji Zelenskog u proljeće 2019., tokom njegove kampanje za predsjednika Ukrajine. Ponovno smo se sreli te zime u predsjedničkom sjedištu u Kijevu, koji je tada, samo napola u šali, opisao kao pozlaćenu tvrđavu iz koje je želio pobjeći. Ali ovaj put na prve crte bojišnice bio je prvi put da sam ga vidio sa svojim vojnicima – bivši glumac koji igra ulogu generala. Nije bilo sasvim uvjerljivo.
Opasnost je, međutim, bila vrlo stvarna. Dok je Zelenski došao na vlast, Ukrajina je bila u ratu s Rusijom više od pet godina. Broj mrtvih premašio je 13.000, uz gotovo noćnu pucnjavu ili granatiranje na linijama bojišnice, nazubljenu suzu između nekada bratskih naroda. Tada niko nije znao da će rat uskoro postati nesagledivo gori. Ali tokom našeg putovanja na frontu, Zelensky je bio svjestan da se ruske trupe već okupljaju u desecima hiljada s druge strane granice.
“Žele da se bojimo”, rekao mi je na kraju putovanja, dok smo se predsjedničkim avionom vraćali u Kijev. “Oni žele da se Zapad uplaši snage i moći Rusije. Nema tu velike tajne.” Zelensky je razumio da bi pokazivanje svog straha išlo na ruku Rusiji, iako je priznao da ga je prijetnja invazije plašila. “Ono što je zastrašujuće je da njihove namjere možda neće završiti” demonstracijom sile na granici, rekao mi je. “Mogao bi postojati širi vojni plan.”
Otprilike 10 mjeseci kasnije, u ranim jutarnjim satima 24. februara, Rusija je taj plan provela u djelo. Vladimir Putin naredio je svojim postrojbama da “denacificiraju” Ukrajinu, što je bio njegov izraz za svrgavanje prvog židovskog predsjednika u njezinoj historiji i postavljanje režima lojalnog Rusiji na njegovo mjesto. Invazija je Zelenskog gurnula u drugu ulogu, onu koja se isprva činila neprikladnom njegovom liku. Njegovi prijatelji i savjetnici često su mi govorili da Zelensky ima tanku kožu. On pati od glumčeve bolesti: stalne potrebe da ga narod podržava i plješće. “Pokušavamo mu ne dopustiti da gleda na Facebook”, rekao mi je jedan savjetnik, jer bi ga kritički komentari stranaca mogli deprimirati.
No, kako su ruske bombe počele padati na ukrajinske gradove, a trupe su se kretale da opkole glavni grad, predsjednik je doživio transformaciju. Pred našim je očima utjelovio borbu koju je većina zapadnih državnika odavno zaboravila voditi, onu koja je ponekad potrebna da tiranija ne ubije demokratiju. Zelensky nije samo okupio svoje ljude da obrane svoju naciju, inspirirajući ih da bacaju benzinske bombe na ruska vojna vozila i stanu na put tenkovima. Također je potaknuo svjetske demokratije na načine koji su se samo sedam dana prije činili nezamislivim.
Promjena nije bila trenutna. Zapadni čelnici još uvijek su bili podijeljeni dva dana nakon invazije, kada su se sastali kako bi dogovorili paket sankcija kako bi kaznili Rusiju za njezin napad. Njemačka, Mađarska i Italija u početku su željele ublažiti ove mjere. Zatim se Zelensky javio na njihov sastanak. Smiren, ali odlučan, blijedog lica prekrivenog strnjikom, rekao je vođama slobodnog svijeta da bi to mogao biti posljednji put da će ga vidjeti živog. “Neprijatelj me označio kao metu broj 1“, rekao je u video izjavi ubrzo nakon poziva. “Moja obitelj je meta broj 2.”
Ipak, Zelensky je odlučio ostati u svojoj prijestolnici, čin hrabrosti koji je već promijenio tok historije. Potaknuo je SAD i njihove saveznike da uvedu kazne bez presedana protiv Rusije, srušivši rublju i odvojivši veliki dio njezine ekonomije od ostatka svijeta. Njemačka je odlučila uliti više od 100 milijardi dolara u svoju vojsku, odbacivši poslijeratnu tradiciju pacifizma koja je dugo frustrirala saveznike. Švicarska je prekinula svoju tradiciju neutralnosti kako bi podržala sankcije. Europska unija pristala staviti Ukrajinu na put članstva, odbacivši desetljeća unutarnjeg otpora.
Šestog dana invazije Zelensky je održao govor putem video poziva u Europskom parlamentu. “Dokažite da ste s nama”, molio je preko prevoditelja, koji kao da se gušio u suzama dok je prevodio predsjednikove riječi. “Dokažite da nas nećete pustiti. Dokažite da ste doista Europljani i tada će život pobijediti smrt, a svjetlo će pobijediti tamu.” Kao što je primijetio jedan promatrač, kao da se Charlie Chaplin pretvorio u Winstona Churchilla.
Zelensky sada provodi dane pod zemljom, u bunkerima i podrumima, s vremena na vrijeme izranjajući kako bi podigao duh nacije, često na društvenim mrežama. U jednoj video poruci s nekolicinom svojih vojnika dijeli obrok: kruh sa salamom, papaline i instant kavu. Ljudi koji ga okružuju uglavnom su stari prijatelji, oni koji su ga pratili kroz svijet estrade, na predsjednicu, a sada i u rat. “Niko nije ovdje slučajno”, napisao mi je njegov šef stožera Andriy Yermak iz bunkera sedmog dana invazije.
Rođen 1978., budući predsjednik odrastao je u radničkoj židovskoj porodici u gradu Krivi Rih (“Krivi rog”), u sjeni najveće čeličane u Ukrajini. Kao i mnogi u tom dijelu zemlje, njegovi su roditelji kod kuće govorili ruski. Kao i gotovo svi Židovi u Ukrajini, porodica je strašno propatila tokom Drugog svjetskog rata. Djed Zelenskog, koji je zapovijedao topničkim vodom Crvene armije, izgubio je oca i trojicu braće u holokaustu.
Nakon što se Sovjetski Savez raspao 1991. godine, rodni grad Zelenskog postao je ono što je nazvao “gradom razbojnika”, a njegovo gospodarstvo u naglom padu. Kako bi se klonio ulice, sa 17 godina pridružio se družini skeč komedije, nastupajući sa svojim prijateljima po Ukrajini, a kasnije i u Rusiji. Grupa je osnovala produkcijsku kompaniju Kvartal 95 (District 95), po kvartu u kojem su odrasli. “Bilo je to grubo mjesto, takvo da očajnički želiš pobjeći”, kaže Vadim Pereverzev, Zelenskyjev stari prijatelj i poslovni partner. “To je bila naša glavna motivacija.”
Uredi Kvartala 95 sada zauzimaju gornja tri sprata nebodera u blizini centra Kijeva, s panoramskim pogledom na grad. Zidovi su prekriveni posterima za filmove koje su producirali, uglavnom romantične komedije s budućim predsjednikom u glavnim ulogama. Zelensky je također posudio svoj hrapavi glas animiranom medvjedu u ukrajinskoj verziji Paddingtona. Radio je na ukrajinskoj verziji Plesa sa zvijezdama, i kao takmičar (pobijedio) i kao producent.
Njegov najveći hit bio je sitcom pod nazivom Sluga naroda, koji se prvi put emitirao 2015. Emisija se temeljila na otkačenoj premisi: profesor historije u srednjoj školi, kojeg glumi Zelensky, otkriva epski bijes protiv korupcije, koji je jedan od njegovih učenika snimio i objave na YouTubeu. Isječak postaje viralan uoči izbora, potaknuvši glasače da postavljaju učitelja kao predsjednika nacije u prijekor amoralnim elitama.
Emisija je bila senzacija i u Rusiji i u Ukrajini, a 2019. postala je odskočna daska Zelenskog u politiku. U videu objavljenom na YouTubeu te novogodišnje noći, stajao je pored božićnog drvca i najavio svoju namjeru kandidirati se za najviši ured Ukrajine. Birači su pohrlili u njegovu kampanju, koja nije bila tradicionalna: Zelenski nije sudjelovao u raspravama niti je objavio izbornu platformu. Umjesto toga, nastavio je turneju sa svojom humorističnom predstavom, mješavinom vodvilja i političke satire koja nije uvijek bila u najboljem ukusu. (U jednom skeču Zelensky se pretvarao da svira židovsku narodnu pjesmu na klaviru sa svojim penisom.) Kada je taj čin premijerno izveden u Kijevu tijekom predsjedničke utrke, najveća gradska koncertna dvorana bila je ispunjena do posljednjeg mjesta, unatoč cijenama ulaznica koje su bile visoke kao prosječna ukrajinska mjesečna mirovina. Članovi družine zabavljali su se iza pozornice, pitajući se koje bi pozicije u Vladi mogli dobiti ako Zelensky pobijedi. “Mislim da bih bio prilično dobar ministar obrane”, rekao je jedan komičar, Alexander Pikalov, nakon što mi je natočio čašicu viskija u plastičnu čašu.
U svojoj svlačionici nakon showa, Zelensky nije bio zainteresovan za razgovore o politici ili vanjskim poslovima. Najbliže mu je bilo ovo obećanje: “Shvatit ćemo.” Njegova producentska kuća upravo je završila treću sezonu Sluge naroda, u kojoj lik Zelenskog spašava Ukrajinu od propasti. Pojavio se na Netflixu nekoliko dana prije izbora, dajući biračima dovoljno vremena da popiju sezonu prije odlaska na birališta. “Nema šanse da se drugi natječu s tim”, rekao mi je Zelensky sa smiješkom u svojoj svlačionici.
Bio je u pravu. Gotovo tri četvrtine biračkog tijela dalo je svoj glas za njega u posljednjem krugu glasovanja. Njegova kampanja zahvatila je gotovo sve regije u zemlji, uključujući i one koje se naginju Rusiji. Tog maja, nova politička stranka Zelenskog, koju je nazvao po svom sitcomu, osvojila je većinu u parlamentu, postavši prva u historiji Ukrajine koja je kontrolisala i zakonodavnu i izvršnu vlast.
Prvi prioritet Zelenskog kao predsjednika bio je donijeti mir s Rusijom. Ali suočio se s preprekom u najvažnijem savezniku Ukrajine. Dva mjeseca nakon njegova mandata, SAD je zamrznuo pomoć Ukrajini vrijednu gotovo 400 miliona dolara, od čega je većina bila namijenjena za jačanje nacionalne vojske. Američki predsjednik Donald Trump želio je da Ukrajinci legitimiraju njegove tvrdnje o korupciji protiv Joea Bidena, a on je koristio vojnu pomoć kao polugu. U telefonskom pozivu u julu 2019. Trump je zamolio Zelenskog da nam “učini uslugu” najavljujući istrage o tim lažnim tvrdnjama.
Pokušaj ucjene, koji je doveo do prvog opoziva Trumpa u Zastupničkom domu, narušio je vjeru Zelenskog u inozemne partnere Ukrajine. “Uopšte ne vjerujem nikome”, rekao je kada smo se tog decembra sreli u njegovom uredu. Nekoliko dana kasnije, trebao se sastati s Putinom na njihovoj prvoj rundi mirovnih pregovora. Njegova su očekivanja bila mala, ali namjeravao je učiniti sve što je potrebno da izbjegne širi rat. Istočne regije koje je Rusija okupirala 2014., rekao je, nisu vrijedne života ukrajinskih vojnika. “Ne mogu ih poslati tamo”, rekao mi je. “Kako? Koliko će njih umrijeti? Stotine hiljada, a onda će početi sveobuhvatni rat, sveopći rat u Ukrajini, a potom i diljem Europe.”
Razgovori s Putinom nisu bili nikakvi. Rusija je odbila prepustiti kontrolu nad otcijepljenim regijama u istočnoj Ukrajini, a vlada u Kijevu odbila je tim regijama dati autonomiju koju je Moskva tražila. Ubrzo je bjesnila pandemija COVID-19, a Zelenski nije mogao osigurati zalihe cjepiva od svojih saveznika na Zapadu. Niti bi prihvatio Putinovu ponudu da Ukrajini dostavi cjepiva ruske proizvodnje, koja je Kijev vidio kao oružje u informacijskom ratu Moskve. Mnogi birači su se osjećali drugačije. Do kraja 2020. javna potpora Zelenskom pala je na samo 20% u nekim istraživanjima, u odnosu na preko 70% godinu ranije.
Ukrajinska vlada se tada usmjerila na političke sukobe, jureći proruske političare i druge domaće protivnike. Prva velika meta napada bio je Putinov bliski prijatelj Viktor Medvedčuk, koji predsjeda najvećom oporbenom strankom u ukrajinskom parlamentu. Država je zaplijenila imovinu Medvedčukove obitelji i kasnije ga stavila u kućni pritvor. Čak su i neki od najbližih saveznika Zelenskog bili zgroženi tom odlukom. “To svakako postavlja pitanja o vladavini prava”, rekao mi je Dmytro Razumkov, koji je vodio predsjedničku kampanju Zelenskog, u oktobru, nekoliko sati prije nego što je svrgnut s mjesta predsjednika parlamenta.
Putin je bio bijesan zbog obračuna s njegovim prijateljem Medvedčukom, nazvavši to “očitom čišćenjem političkog polja”. Odgovorio je tako što je poslao hiljade ruskih vojnika na granicu na niz “velikih vježbi” koje su trajale veći dio 2021. Granatiranje i snajperska vatra pojačana je duž linija fronte. SAD je počeo upozoravati na brzu eskalaciju, čak i na invaziju.
Kroz sve to, Zelensky je pokušao projicirati osjećaj smirenosti. Prilikom našeg posjeta bojišnici početkom aprila, proveo je gotovo sat vremena razgovarajući s vojnicima unutar sustava rovova koji su nazvali Vijetnam – znak za blato i močvaru rata koje su vidjeli u filmovima. General Ruslan Khomčak, tada najviši zapovjednik ukrajinskih oružanih snaga, odveo je predsjednika na mjesto gdje su dvije sedmice ranije u zasjedi ubijena tri njegova vojnika. “Nije bilo taktičkog razloga za napad na to mjesto“, rekao je Khomchak. “Upravo su hladnokrvno ubili te dječake.”
Na moje iznenađenje, Zelenski nije obećao da će ih osvetiti. Umjesto toga dovodio je u pitanje mudrost žrtvovanja vojnika u obrani ovih blatnjavih zemunica. Ukrajina je taj dio zemlje preuzela nasilnim pritiskom 2018., godinu prije nego što je Zelenski izabran. “Za neke je to značilo da smo mi jaki momci”, rekao mi je prije nego što smo krenuli nazad prema oklopnim automobilima. “Za druge je to značilo da se njihovi sinovi neće vratiti kući.” Predsjednik nije imao namjeru ponoviti takve obrte. Životi njegovih vojnika, kako je rekao, bili su mu vrijedniji od bilo kakvih dijelova spornog terena.
Njegova filozofija u Kremlju očito se nije slagala. Do početka zime broj ruskih vojnika na ukrajinskim granicama premašio je 70.000. Oko Noći vještica, upozorenja američke vlade počela su biti sve strašnija. Na sastancima u Kijevu i Washingtonu, američki obavještajni dužnosnici i diplomati pokušali su uvjeriti Zelenskijev tim da je ruska invazija neizbježna. “Stavljaju šanse na 80%”, kaže jedan savjetnik za vanjsku politiku Zelenskog, koji je primio ove brifinge prošle jeseni. Amerikanci su svoje procjene potkrijepili, kaže savjetnik, satelitskim snimcima ruskog hardvera postavljenog na granici, kao i presretnutim komunikacijama koje su upućivale da se Rusija priprema za invaziju.
Ali Zelenski i njegov najuži krug nisu vjerovali da je invazija blizu. Ukrajinski graničari rekli su mu da šanse za napad punog razmjera nisu mnogo veće nego što su bile od početka rata 2014. “Govorimo o događaju crnog labuda”, kaže Iuliia Mendel, savjetnica za komunikacije Zelenskog . “Niko nije mogao vjerovati da će se to dogoditi.”
U rano jutro 24. februara i Putin i Zelenski pojavili su se na TV-u u svojim zemljama kako bi održali svoje posljednje govore prije početka invazije. Kontrast između njih nije mogao biti oštriji. Putinovo obraćanje bilo je opasno, a njegove tvrdnje protiv Ukrajine bile su odvojene od stvarnosti. Rekao je da je naredio “specijalnu vojnu operaciju” s ciljem “demilitarizacije i denacifikacije” cijele zemlje. To je zapravo bilo obećanje da će se zbaciti vlada suverene nacije i uništiti oružane snage najvećeg ruskog susjeda na zapadu. Putin je također izdao jezivu prijetnju svim “vanjskim snagama” koje bi mogle stati u obranu Ukrajine: “To će dovesti do posljedica s kakvima se nikada niste suočili u svojoj historiji.”
U svom obraćanju, Zelensky je odlučio izravno razgovarati s ruskim narodom. Rekao im je da je tog dana pokušao doći do Putina u posljednjem pokušaju da spriječi invaziju, ali ga je Kremlj ignorirao. Zatim se pokušao suprotstaviti propagandi koja je dolazila s ruske državne televizije. “Rečeno vam je da će ovaj plamen donijeti slobodu Ukrajini. Ali građani Ukrajine su već slobodni”, rekao je. “Napadajući nas, vidjet ćete naša lica, a ne leđa.”
…
Ruski napad započeo je tog jutra baražom raketa na gradove diljem Ukrajine. Postrojbe su se slijevale preko granice iz više smjerova, gurajući se prema Kijevu sa sjevera u pokušaju da pregaze glavni grad. Zelensky se skrivao u predsjedničkom stožeru sa svojim timom bliskih savjetnika. Njegov šef kabineta Yermak: “Kad shvatiš da se, unatoč svim tvojim naporima, dogodilo ono najstrašnije od svega, onda sve postane krajnje oštro i jasno”, napisao mi je. “Mi smo ovdje, oni su tamo. Napali su nas. Branimo se. Istina je na našoj strani.”
To je Ukrajini dalo jasnu prednost u informacijskom ratu, gdje se scenografija Zelenskog pretvorila u moćno oružje. Dok je Rusija širila laži o neonacistima koji koriste djecu u Ukrajini kao živi štit, Zelenski je uzvratio salvom objava na društvenim mrežama, dopuštajući svojim ljudima da čuju iskren, zrnast glas koji su upoznali iz njegovih filmova. Činilo se da im je blizu, a bio je: Zelensky je odbio ponudu SAD-a da ga evakuira na sigurnije tlo. “Treba mi oružje”, rekao je Amerikancima. “Ne vožnja.”
Predsjednik se nije ni povukao iz vladine četvrti u centru Kijeva. Niti je nosio pancir prsluk. Fotografije i video zapisi prikazuju ga u majici kratkih rukava dok vodi svoju opkoljenu naciju iz nekih od istih poznatih soba, s njihovim indigo tepisima i teškim lusterima, gdje sam upoznao njega i njegovo osoblje na početku njegova mandata. Samo što su podovi bili prepuni vreća pijeska, a okolo su stajali vojnici, stvarajući slabu obranu od ruskih bombi koje su padale u blizini.
Slike razaranja stigle su do Zelenskog tima iz cijele zemlje: deseci mrtvih, uključujući djecu, dok je topništvo udaralo po stambenim četvrtima; projektil koji je pogodio TV toranj u Kijevu; još jedan slijeće na središnji trg Harkova na istoku. Ipak, za svaku dojavu o ruskom baražu, dolazile su vijesti o Ukrajincima koji stoje na svome, uništavajući kolone oklopnih ruskih vozila, zarobljavajući tenkove i ratne zarobljenike. Ubrzo je vojnim stručnjacima postalo jasno da je Putin krivo procijenio i volju i sposobnost Ukrajinaca da se odupru. Američki obavještajci ocjenjuju da moral pada među ruskim vojnicima na terenu, prema visokom obrambenom dužnosniku SAD-a.
Četvrtog dana invazije, Zelensky je poslao nekoliko svojih suboraca na početnu rundu mirovnih pregovora s Putinovim ljudima. Pristali su samo na nastavak razgovora, iako Kremlj nije pokazao znake odustajanja od svojih zahtjeva. Dok je pomoć sa Zapada pristizala u Ukrajinu – uključujući rakete ispaljene s ramena koje bi mogle uništiti ruske tenkove i zrakoplove – Putin je naredio svojim generalima da ruske nuklearne snage stave u stanje visoke pripravnosti.
Posljednjeg dana februara, Zelensky se pojavio pred kamerom u zgradi vlade kako bi potpisao službenu prijavu za pridruživanje EU. “Naš cilj je biti zajedno sa svim Europljanima i, što je najvažnije, biti ravnopravni“, rekao je. “Siguran sam da je pošteno. Siguran sam da je moguće.” Odjednom, nakon gotovo dva desetljeća frustrirajućih razgovora s E.U. liderima, činilo se da je Ukrajina nadomak pristupanja bloku. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je novinarima istog dana da je Ukrajina “jedna od nas i želimo ih u Europskoj uniji”.
Pred kraj prve sedmice sveopćeg rata, kolona ruske vojne opreme od 40 milja počela je stvarati omču oko Kijeva. Ipak, savjetnici Zelenskog uvjeravali su me da je raspoloženje i dalje visoko. “Svi mi razumijemo šta je u pitanju”, napisao mi je Yermak, šef njegovog kabineta. “Naša sloboda. Samo postojanje naše države. Dakle, radimo bez prestanka, izvan granica naše snage.” Osim što je zapovijedao svojim vojnim snagama, predsjednikovi dani bili su prepuni telefonskih poziva podrške iz cijelog svijeta: premijera Japana, Norveške, Izraela i Indije; predsjednici Poljske, Francuske i SAD-a; kralj i kraljica Nizozemske; pravoslavni patrijarh u Istanbulu; čak i Papa.
Sa svakim novim obećanjem pomoći i molitvom za čuvanje, činilo se da Ukrajina i njezin vođa nadilaze svoje uloge žrtava agresije. Postali su primjeri vrste hrabrosti za koju se svi nadamo da možemo steći kad nas pozovu. Ne može se glumiti takva hrabrost, niti se može reći da li je imamo do trenutka kada nam je najpotrebnija. Za Zelenskog je taj trenutak možda došao 25. februara, druge noći invazije. Izašao je izvan svog ureda na zimski zrak, okružen svojim najbližim saradnicima, i snimio jednostavnu poruku na svoj telefon: “Svi smo ovdje.”
U 15 godina kazališne, filmske i televizijske karijere Zelenski je bio vrlo uspješan, no najpoznatiji je po ulozi u TV seriji “Sluga naroda” u kojoj je glumio srednjoškolskog profesora koji se jednog jutra probudio i saznao da je predsjednik države. Čini se da je ta uloga bila vrlo važna, jer se – očito – svjestan političkih previranja u zemlji, odlučio na sličan scenarij iz serije i 2019. kandidovao za predsjednika.
– Baš zato što nemam političkih repova iz prošlosti mislim da sam idealan kandidat za predsjednika. Smatram da je to moja životna misija, rekao je Volodimir Zelenski, kandidat za predsjednika, 6. februara 2019. godine.
I čini se da su njegovu želju i prepoznali, narod ga je izabrao velikom većinom. Predsjednik iz serije postao je stvarni predsjednik. I odmah se ozbiljno prihvatio posla koji je dotad samo uspješno ismijavao. Pokazalo se da je novi predsjednik mnogo više od običnog komičara s ekrana.
– Pet je godina prošlo otkako je Rusija okupirala ukrajinski Krim. I unatoč svim međunarodnim obećanjima naša zemlja i dalje sama brani svoj suverenitet i teritorijalni integritet. A novi sukobi itekako su mogući, istaknuo je Zelenski 25. septembra 2019.
I doista, sukob se dogodio, predsjednik glumac postao je ratni vođa. Vođa koji ima karizmu.
– Smatram da on uprizoruje sve ono što Putin nije. Dakle, on uprizoruje bliskost sa narodom, uprizoruje tu emociju žrtve, i emocije straha, u konačnosti, jer njegova izjava – možda je ovo zadnji put da me vidite živog, daje još jaču ekspresiju. Dakle, on nije onaj klasičan političar koji je usmjeren samo na davanje činjenica, smatra Nikolina Borčić, stručnjakinja za političku komunikaciju.
Upravo tako, Zelenski se koristi svim prednostima moderne tehnologije, služi se društvenim mrežama, objavljuje svoje videe, izravno razgovara sa sunarodnjacima. Ne stidi se samoga sebe, svjestan je svojih slabosti, ali i snage, koja je običnom čovjeku u ovom trenutku itekako potrebna. I čini se da ga je upravo vojska prepoznala kao vođu – što je u ovom trenutku najvažnije.
Predsjednik Zelenski po mnogočemu je političar nove generacije. Političar koji doista ima uporište u glasačkom tijelu. Jer nikada se nije pretvarao da je nešto što nije. A uloga predsjednika ratnika koju mu je dodijelila Moskva odnosno Putinova invazija – čini se da mu je životna.
IZ IZVJEŠTAJA: Alejandra de la Garze, W.J. Hennigana, Nika Popli i Simmonea Shaha