Od svih predivnih interijera i inovativnih ugostiteljskih koncepata, najviše volimo hotele s dušom. One prostore u koje je utkano više od estetike i namještaja, a ako na to dodamo segment održivosti, u zbroju dobivamo dobitnu kombinaciju. Istražujući takve hotele, došli smo do zaključka da iza većine istih stoje fantastične žene. Zavirite u oaze koje su tkale s pažnjom posvećenom lokalnoj zajednici, detaljima i filozofiji koja širi granice klasičnog odmora.

STERRESKOPJE

Južnoafrička Republika

Sterrekopje je farma nadomak Cape Towna koja nudi duboki, transformativan odmor kroz prepuštanje prirodi i meditativne prakse koje se prakticiraju na luksuznom imanju. Idejne tvorkinje ovog koncepta su Nicole Boekhoorn, koja se na prvom putovanju u Afriku zaljubila u ovaj divlji dio planete i četrnaest godina kasnije u podnožju planine Franschhoek sa svojom partnericom, Fleur Huijskens transformirala nekadašnju radnu farmu u ljekovito prirodno utočište. One se zalažu za razvoj projekata za osnaživanje žena i djece kroz različite skupove i radionice, a suvlasnice posebnu pažnju posvećuju segmentu održivosti koje su utkale u svaki segment poslovanja.

CAP KOROSO

Indonezija

Cap Karoso se nalazi na lijevoj obali najsunčanijeg i manje posjećenog indonežanskog otoka Sumba, a smješten je u središtu brdovite savane, tropske šume i stepenastih polja riže. Gradeći ovaj hotel, osnivačica Evguenia Ivara, ukrstila je putove s čitavom lokalnom zajednicom, od farmera do proizvođača parfema. Umjetnost i zanatstvo utkani su u svaki kutak Cap Korosa, tradicionalna ikat tkanina visi sa stropa kluba na plaži, a interijer krase skulpture, slike i keramika koju su izradili mještani Sumbe. U suradnji s nevladinom organizacijom Sumba Hospitality Foundation, materijalno ugrožena omladina je angažirana kao osoblje, a hotelska organska farma ne snabdjeva restoran samo sa domaćim sastojcima, već služi i kao škola za lokalne farmere, gdje mogu učiti o organskoj poljoprivredi i permakulturi.

SKINOPI LODGE

Grčka

Nausika Georgiadou je vođena misijom očuvanja i poštovanja prirode izgradila Skinopi Lodge bungalove u srcu Milosa. Dizajn je inspiriran tradicionalnim ribarskim kućama otoka Sirmata, koje krase živopisno ribarsko selo Skinopi, a prozračne osamljene vile gdje tišinu prekida samo šum mora napravljene od lokalnog kamena su dizajnirane tako da se savršeno uklope u pejzaž i odražavaju kikladsku kulturu. Pogled na zalazak sunca iz prvog reda ovdje je zagarantiran! 

VILLA LENA

Italija

Lena je skrivena oaza u toskanskom selu između Pize i Firence. Vila iz 19. stoljeća prvobitno je izgrađena za talijansku aristokratsku obitelj, a u njoj se sada nalazi Fondacija Villa Lena i održava program rezidencijalnih umjetnika. Preuređene povijesne poljoprivredne zgrade – nekadašnje seoske kuće, štale i lovačke kuće danas služe kao smještaj za goste koji su radoznale, ekološki nastrojeni i avanturistički orjentirani. 

Svake večeri gosti i umjetnici se okupljaju u restoranu na večeri zasnovanoj na sezonskom organskom meniju koji je ukorjenjen u talijanskoj kuhinji. I pored svih inovativnih koncepata, za suosnivačicu i umjetnicu Lenu Evstafievu, ova vila je putovanje koje se nikada ne završava. Ona trenutno, s glazbenikom i producentom Jérômom Hadeyom i pariškim restauratorom i vlasnikom noćnog kluba, Lionelom Bensemounom, razvija odmaralište za slikanje cvijeća koje kombinira prirodu, povijest renesanse i talijansku slikarsku tradiciju. (Upišite nas na listu gostiju!)

SANARÁ TULUM

Meksiko

Sanará Tulum je meksičko skrovište na plaži u džungli, sa svjetlo-bijelim minimalističkim interijerima i posvećen je ljubiteljima joge, zdrave prehrane i svima onima koji traže mir. Ovdje se prakticiraju sesije liječenja zvukom i zaista se brine o utjecaju svih naših izbora. Suosnivačica, Daniella Hunter, vjeruje da je klima u Tulumu ljekovita te da je ovo podneblje pogodno tlo za rast bilo koje vrste. Ono na što je ona posebno ponosna je duboka briga o izvoru njihove hrane i odsustvo jakih kemikalija i sintetičkih mirisa u Sanari. “Poštujte i brinite za ljude koji se toliko trude stvoriti „prizor“ koje doživljavamo kada idemo na odmor”, zaključak je Danielle koji treba podvući dva puta.

HERDADE DA MALHADINHA NOVA

Portugal

Rita Soares je sa svojom obitelji 1998. kupila napuštenu farmu u jednom od najmanje naseljenih regija u Europi, a od tada do danas, oni su uspjeli postići najviši nivo održivosti i izgradili čitav uravnotežen ekosistem u ruralnom Alenteju. S mirnim privatnim kućama i šarmantnim seoskim apartmanima, Herdade da Malhadinha Nova je idealno portugalsko skrovište. Rita vjeruje da turizam definitivno može biti sredstvo za bolji svijet, stoga prvenstveno ulaže u obiteljske projekte koji su održivi i uključuju lokalnu zajednicu.

IZVOR: Buro247.hr

Ostavite Komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *